TINERII ÎN DIALOG – dialog cu tinerii pentru un viitor digital sigur
În cadrul serviciului „TINERII ÎN DIALOG”, dedicat tinerilor și orientat spre dialog pe subiecte relevante, dezvoltarea comunicării, gândirii critice, orizontului cultural și implicării civice, a avut loc prima sesiune informativ-cognitivă, consacrată Zilei Internaționale a Siguranței pe Internet, cu genericul „Like pentru siguranță!”.
Activitatea a fost organizată cu participarea elevilor LT „M. Gorki”, la Biblioteca Municipală „Eugeniu Coșeriu” Bălți.
Scopul sesiunii a fost informarea tinerilor despre riscurile mediului online și promovarea unui comportament responsabil, sigur și respectuos în spațiul digital. Prin discuții și exemple practice, participanții au învățat cum să-și protejeze datele personale și să navigheze în siguranță pe internet.
🤝 Primăria municipiului Bălți susține inițiativele care contribuie la creșterea nivelului de educație digitală și la consolidarea implicării civice a tinerilor.























