piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Ștefan Florescu va rămîne în memoria tuturor celor care l-au cunoscut

    //
    Categories

    A plecat în eternitate o remarcabilă personalitate a vieţii publice, pictorul şi mentorul multor artişti plastici, membrul Uniunii Artiştilor Plastici din Republica Moldova, maestrul Ştefan FLORESCU.

    Născut în mai 1934 în satul Molodia, regiunea Cernăuţi, Ucraina, a absolvit Universitatea Creaţiei Populare din Moscova, Studioul de Artă din Cernăuţi, Colegiul de Pictură şi Artă Decorativă Aplicată “V. Scribleak” din or. Vijniţa, Institutul Poligrafic “Iv. Fiodoriov” din or. Lvov.

    A promovat valori în vastul ogor al culturii naţionale întru propăşirea artei plastice, a participat activ în viaţa culturală a municipiului Bălţi. Hărăzit cu zbucium creativ, inspiraţie, Ştefan Florescu a contribuit la dezvoltarea picturii, a încîntat vizitatorul cu numeroase şi impresionante expoziţii republicane şi internaţionale, a organizat tabere de creaţie pentru tineri. Lucrările maestrului se păstrează în colecţii private din Europa, Statele Unite ale Americii, Ţările Baltice, etc.

    Ştefan Florescu, fiind un om de o nobleţe sufletească deosebită este cunoscut ca un mare filantrop, care a donat lucrările sale – peisaje şi portrete cu oamenii Bălţiului – Muzeului de Istorie şi Etnografie, Bibliotecii Municipale “E. Coşeriu”, Universităţii de Stat “A. Russo”.

    În toate tablourile sale Ştefan Florescu a trăit şi a transmis   modernitatea, a fost omul înzestrat cu spirit filosofic şi cetăţenesc: modest, onest, a glorificat oamenii simpli de diverse profesii, iar pînzele sale vor readuce mereu în prim plan căldura sufletească a  pictorului.

    Aşa va rămîne în memoria tuturor celor care l-au cunoscut.

    Dumnezeu să-l odihnească în pace.

     

                          Conducerea Primăriei mun. Bălți, consilierii CMB, șefii Secțiilor și Direcțiilor APL.

    Leave a Reply