08:00 - 17:00
piața Independenței, 1
LINIA DE INFORMARE (0231) 2-64-50

Sportivii bălțeni – medaliați cu aur la Campionatul Republicii Moldova la box între juniori

//
Comentariu0

Pe 15 iulie s-a încheiat Campionatul Republicii Moldova la box între juniori, care s-a desfășurat în incinta Centrului de Cultură și Tineret din Bălți. Pentru titlul de Campion al Republicii Moldova au concurat 119 sportivi, 20 dintre ei erau din Bălți.

După lupte grele, Nichita Guranda, Artiom Tolstoi și Nichita Șimanschii din Bălți au câștigat aurul și au devenit campionii Moldovei la box la categoriile sale de greutate.

Câștigătorii se vor alătura echipei naționale a Republicii Moldova și vor merge în septembrie la Campionatul Europei, care va avea loc la Milano (Italia).

Ca urmare a campionatului, echipa din Bălți a ocupat primul loc în clasamentul campionatului național.

Last updated: iulie 21, 2022 at 13:16 pm