08:00 - 17:00
piața Independenței, 1
LINIA DE INFORMARE (0231) 2-64-50

Succesul luptătorilor de sambo din Bălți la Turneul Open Balkan Sambo în rândul cadeților

//
Comentariu0

Sportivii bălțeni au evoluat cu succes la Turneul Open Balkan Sambo în rândul cadeților (categoria de vârstă 15-16 ani), care a fost organizat de către Asociația Luptătorilor de Sambo din Bulgaria, și s-a desfășurat în capitala Bulgariei, Sofia.

La turneu au participat sportivi cu vârsta cuprinsă între 15 și 16 ani din 7 țări ale lumii. Peste 200 de sambiști au concurat pentru victorie. Din echipa națională au făcut parte 17 sportivi.

Echipa Moldovei a fost condusă de Președintele Federației de Sambo din Republica Moldova, antrenorul de onoare al Republicii Moldova, antrenorul Național al Moldovei, Cetățeanul de onoare al municipiului Bălți Iulian Peaticovschi.

După ce și-au câștigat adversarii la categoriile de greutate, Andrei Peaticovschi și Vladimir Iacomi din Bălți s-au clasat în lista câștigătoriilor Cupei țărilor balcanice.

În total, sportivii moldoveni au câștigat 15 medalii la turneul internațional de sambo.

Last updated: iulie 19, 2022 at 19:27 pm