piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Municipiul Bălți și Comunitatea Teritorială Solotvino din Ucraina au semnat Acordul de Înfrățire

    //
    Categories

    Evenimentul solemn de semnare a Acordului de Înfrățire dintre municipiul Bălți și Comunitatea Teritorială Solotvino din regiunea ucraineană Transcarpatia a reunit reprezentanți ai administrațiilor publice locale, instituțiilor publice, mediului de afaceri și ai organizațiilor internaționale.

    Primarul mun. Bălți, Alexandr Petkov, a subliniat importanța consolidării relațiilor de cooperare între comunitățile din Moldova și Ucraina, precum și angajamentul comun pentru dezvoltarea proiectelor de interes public.

    La rândul său, primarul Comunității Teritoriale Solotvino, Vasilii Yovdii, a adresat un mesaj de salut în care a evidențiat deschiderea părții ucrainene pentru colaborare în domenii diverse, orientate spre dezvoltare durabilă, schimb de experiență și sprijin reciproc.

    Mesaje de felicitare au fost transmise și din partea invitaților — reprezentanți ai Consulatului Ucrainei la Bălți, Zonei Economice Libere „Bălți”, asociațiilor de profil și partenerilor municipiului Bălți.

    Acordul creează un cadru oficial pentru cooperare în multiple domenii: administrație publică, educație, cultură, sport, sănătate, turism, protecția mediului, dezvoltare economică, infrastructură, servicii publice și asistență socială.

    Potrivit primarului mun. Bălți, Alexandr Petkov, semnarea Acordului de Înfrățire reprezintă nu doar un pas important în consolidarea parteneriatelor internaționale ale municipiului Bălți, dar și exemplu de solidaritate cu cetățenii din statul vecin.

    Leave a Reply