ÎM GLC informează despre progresul lucrărilor de întreținere și modernizare a ascensoarelor
Astăzi, în cadrul unei ședințe cu administratorii întreprinderilor municipale, administratoarea ÎM Gospodăria Locativ-Comunală, Tatiana Chiaburu, a prezentat un raport privind lucrările efectuate la ascensoare.
În perioada octombrie–noiembrie, a fost efectuată expertiza tehnică a ascensoarelor în 20 de scări din 10 blocuri locative, situate la adresele:
- Bulgară: 23, 25, 31, 35, 37, 39, 41, 49
- Alexandru cel Bun: 6, 22
De asemenea, continuă lucrările de înlocuire a două ascensoare în blocul locativ de pe str. Alexandru cel Bun, 2. La momentul actual, a fost instalat echipamentul și se efectuează lucrări de reparații.
După finalizarea lucrărilor, va fi invitat un inspector pentru a efectua verificarea finală. Antreprenorul va prezenta documentația necesară primăriei, după care ascensoarele vor fi date în exploatare și puse în funcțiune.
Primăria municipiului Bălți va continua să monitorizeze strict executarea lucrărilor pentru a asigura siguranța și confortul locuitorilor orașului.











