piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Municipiul Bǎlți astăzi comemorează victimele catastrofei de la C.A.E. Cernobîl şi ale altor avarii nucleare

    //
    Categories

    ?26 aprilie 1986 este data celui mai mare dezastru nuclear, care a luat mii de vieți și a schimbat destinele oamenilor, lăsând asupra lor o amprentă tragică pentru totdeauna. La lichidarea consecințelor accidentului de la Cernobîl au participat și locuitorii orașului nostru; au dat dovadă de curaj, eroism și forță de spirit, sacrificându-și viața și sănătatea.

    ?️Astăzi, 25 aprilie, în ajunul Zilei de Comemorare a Victimelor Dezastrului Centralei Nucleare de la Cernobîl și a altor avarii nucleare, în municipiul Bălți au avut loc evenimente comemorative – procesiune și depunere de flori la monumentul victimelor de la Cernobîl, organizat în legătură cu aniversarea a 39 de ani de la accidentul centralei nucleare de la Cernobîl.

    ? Reprezentanți ai administrației publice locale, consilieri municipali, văduve și rude ale lichidatorilor accidentului, locuitorii municipiului Bălți au depus flori la monumentul victimelor de la Cernobîl în semn de omagiu adus memoriei și respectului participanților la lichidarea consecințelor accidentului pentru dăruirea și curajul

    Leave a Reply