Consolidarea capacităților locale prin participare la proiecte internaționale
În perioada 26 mai – 5 iunie 2025, reprezentanți din cadrul Primăriei municipiului Bălți în comun cu reprezentanți ai AO Caroma Nord, au participat în calitate de lucrători de tineret la cursul internațional de formare Erasmus+ „Drumul către educația preventivă”, desfășurat în localitatea Brăzești, județul Alba, România.
Evenimentul a reunit participanți din 8 țări – Republica Moldova, România, Spania, Georgia, Italia, Ucraina, Turcia și Liban – și a avut drept scop promovarea metodelor de educație non-formală pentru prevenirea comportamentelor de risc în rândul tinerilor. Organizat de asociația IPTA din Oradea, România, programul a urmărit consolidarea competențelor lucrătorilor de tineret și crearea unor rețele de colaborare internațională pentru dezvoltarea comunităților prin educație preventivă.
În urma programului, a fost organizată o altă mobilitate pentru un grup de voluntari din cadrul primăriei, la programul Erasmus+ „Map of Healthy Relationships”, în perioada 6-14 iunie, în Bicăcel (Bihor, România).
Totodată, participanții au reușit să creeze și să planifice ateliere tematice pentru tineri, să stabilească colaborări durabile cu organizații internaționale pentru proiecte viitoare comune.
Participarea în cadrul acestor programe reflectă angajamentul Primăriei municipiului Bălți de a sprijini dezvoltarea tinerilor, prin oferirea de oportunități educaționale moderne și prin consolidarea capacităților comunitare în domeniul voluntariatului și prevenției.











