Conferința de Implicare Civică: un pas important spre consolidarea democrației participative
În perioada 9–10 iunie 2025, a avut loc Conferința de Implicare Civică, un eveniment de referință dedicat promovării participării publice, transparenței instituționale și implicării cetățenilor în procesul decizional.
La eveniment au participat Secretara Consiliului municipal Bălți, Irina Serdiuc și șefa Direcției relații cu publicul, Tamara Morar. Pe parcursul celor două zile de conferință, participantele au asistat la sesiuni tematice despre instrumente de democrație deliberativă, bugetare participativă, transparență locală, tehnologii digitale în implicarea civică și protejarea spațiului civic. Evenimentul a reunit reprezentanți ai administrației publice centrale și locale, experți internaționali, organizații non-guvernamentale și activiști civici.
Prin prezența activă la astfel de inițiative, Primăria își reafirmă deschiderea către colaborare, modernizarea proceselor administrative și implicarea activă a cetățenilor în dezvoltarea durabilă a comunității.
Sursa pozelor: cpr.md

















