piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Sportivii din Bălți au obținut medalii la un turneu internațional de box din Polonia

    //
    Categories

    Sportivii Școlii Sportive Specializate nr. 1 din municipiul Bălți au avut o evoluție remarcabilă la turneul internațional de box „Puchar Niedźwiedzia” (Cupa Ursului), desfășurat în perioada 26–29 martie 2026 în orașul Kętrzyn (Polonia).

    Competiția a fost organizată cu prilejul aniversării a 20 de ani de la fondarea clubului local de box și a reunit sportivi din numeroase țări, printre care Polonia, Republica Moldova, Ucraina, Lituania, Germania, Slovacia, Scoția, Kazahstan, Israel, Georgia, Cehia, Azerbaidjan, Serbia, România și Estonia.

    Tinerii boxeri din Bălți au demonstrat un nivel înalt de pregătire, determinare și spirit competitiv, reușind să obțină cinci medalii în categoriile lor de greutate:

    • 🥇 Arteom Staver
    • 🥇 Dmitrii Daraban
    • 🥉 David Nenița
    • 🥉 Arteom Blajin
    • 🥉 Nicolai Cepuc

    Sportivii au fost pregătiți și însoțiți la competiție de antrenorul Vadim Maximciuc.

    Primăria municipiului Bălți îi felicită pe tinerii sportivi și pe antrenorul lor pentru rezultatele obținute la această competiție internațională și le dorește noi performanțe, succese sportive și cât mai multe victorii pe viitor.

    Leave a Reply