piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • În memoria Cetățeanului de Onoare al municipiului Bălți, Boris Grițunic

    //
    Categories

    Primăria municipiului Bălți anunță cu profundă tristețe trecerea în neființă a remarcabilului arhitect, Cetățean de Onoare al municipiului Bălți, Boris Grițunic, care s-a stins din viață la data de 23 iunie 2026.

    Boris Grițunic și-a consacrat întreaga activitate profesională dezvoltării și conturării imaginii arhitecturale a municipiului Bălți. În perioadele 1974–1979, 1984–1995 și 2007–2011, a exercitat funcția de arhitect-șef al orașului, având o contribuție esențială la dezvoltarea urbanistică a acestuia.

    Este autorul unor proiecte de referință, printre care complexul arhitectural „Aleea Clasicilor Culturii Naționale”, monumentul victimelor represiunilor politice, precum și inițiatorul instalării mai multor plăci comemorative dedicate personalităților marcante. A participat direct la edificarea cartierului locativ „Dacia”, reconstrucția cartierelor centrale și restaurarea clopotniței Catedralei Sfântul Ierarh Nicolae.

    Profesionalismul, devotamentul și dragostea față de orașul natal se regăsesc atât în lucrările realizate, cât și în volumele semnate: „Amintirile arhitectului-șef”, „Arhitectura orașului Bălți – cronica în piatră”, „Din amintiri”, „Versuri”, „Noi am lucrat împreună”.

    Pentru meritele sale deosebite, a fost decorat cu medalia „Meritul Civic” și distins cu titlul onorific „Om Emerit”. Prin Decizia Consiliului municipal Bălți nr. 3/2 din 24.04.2024, i-a fost conferit titlul de „Cetățean de Onoare al municipiului Bălți”.

    Memoria lui Boris Grițunic va rămâne vie în istoria orașului nostru și în inimile locuitorilor săi.

    Primăria municipiului Bălți transmite sincere condoleanțe familiei și apropiaților.

    Dumnezeu să-l odihnească în pace.

    Leave a Reply