La Bălți continuă lucrările de salubrizare și reparații în blocurile locative
La 1 aprilie a avut loc o ședință de lucru cu administratorii întreprinderilor municipale, în cadrul căreia au fost examinate mai multe aspecte ce țin de activitatea curentă a serviciilor comunale.
În cadrul ședinței, administratoarea Î.M. „Gospodăria Locativ-Comunală Bălți”, Tatiana Chiaburu, a prezentat un raport privind lucrările efectuate. Potrivit acesteia, în cadrul activităților de salubrizare au fost evacuate aproximativ 280 de metri cubi de gunoi.
Totodată, întreprinderea desfășoară lucrări de curățenie în scările blocurilor locative în ajunul sărbătorilor pascale, precum și lucrări de înlocuire a rețelelor de canalizare și apeduct în subsolurile blocurilor locative. În paralel, continuă lucrările de reparație a scărilor și a grupurilor de intrare în blocuri.
De asemenea, sunt efectuate lucrări de instalare și reparare a băncilor în curțile blocurilor locative. Toate lucrările se desfășoară în regim planificat și în ordine de lucru.
Viceprimarul municipiului Bălți, Vitalie Balan, a atras atenția conducerii întreprinderii asupra necesității respectării termenelor de realizare a planului de lucrări de reparație, în special a lucrărilor de reparație a acoperișurilor blocurilor locative, planificate pentru anul curent.
Primăria municipiului Bălți continuă să monitorizeze activitatea serviciilor comunale pentru a asigura buna administrare a fondului locativ și îmbunătățirea condițiilor de trai pentru locuitorii orașului.











