piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Municipiul Bălți prezent la Summitul mondial al Primarilor în Rio de Janeiro

    //
    Categories

    Fiind apreciate realizările municipiului Bălți pe calea dezvoltării strategiei urbane ecologice și de eficiență energetică, Primăria a fost invitată la cel mai important eveniment global dedicat acțiunilor climatice ambițioase — C40 World Mayors Summit 2025, care se desfășoară în aceste zile la Rio de Janeiro.

    La eveniment participă peste 300 de lideri locali din întreaga lume pentru a împărtăși experiențe și a identifica soluții comune pentru un viitor urban mai verde și mai rezilient.

    Primăria municipiului Bălți la acest eveniment este reprezentată de Stela Pripa, care a prezentat proiectele de investiții în infrastructură urbană.

    Summitul reunește primari și lideri locali precum:

    • 🌍 Eduardo Paes – Primarul orașului Rio de Janeiro
    • 🌍 Sadiq Khan – Primarul Londrei și Co-președinte C40
    • 🌍 Yvonne Aki-Sawyerr – Primarul orașului Freetown
    • 🌍 Mark Watts – Director Executiv C40 Cities

    Evenimentul marchează două momente importante:

    • 🔹 20 de ani de acțiune climatică globală
    • 🔹 Lansarea inițiativei globale care evidențiază modul în care orașele transformă angajamentele climatice în rezultate concrete.

    🌱 Participarea municipiului Bălți la Summit reconfirmă angajamentul nostru pentru dezvoltarea unui spațiu urban modern și verde.

    Leave a Reply