Municipiul Bălți prezent la Summitul mondial al Primarilor în Rio de Janeiro
Fiind apreciate realizările municipiului Bălți pe calea dezvoltării strategiei urbane ecologice și de eficiență energetică, Primăria a fost invitată la cel mai important eveniment global dedicat acțiunilor climatice ambițioase — C40 World Mayors Summit 2025, care se desfășoară în aceste zile la Rio de Janeiro.
La eveniment participă peste 300 de lideri locali din întreaga lume pentru a împărtăși experiențe și a identifica soluții comune pentru un viitor urban mai verde și mai rezilient.
Primăria municipiului Bălți la acest eveniment este reprezentată de Stela Pripa, care a prezentat proiectele de investiții în infrastructură urbană.
Summitul reunește primari și lideri locali precum:
- 🌍 Eduardo Paes – Primarul orașului Rio de Janeiro
- 🌍 Sadiq Khan – Primarul Londrei și Co-președinte C40
- 🌍 Yvonne Aki-Sawyerr – Primarul orașului Freetown
- 🌍 Mark Watts – Director Executiv C40 Cities
Evenimentul marchează două momente importante:
- 🔹 20 de ani de acțiune climatică globală
- 🔹 Lansarea inițiativei globale care evidențiază modul în care orașele transformă angajamentele climatice în rezultate concrete.
🌱 Participarea municipiului Bălți la Summit reconfirmă angajamentul nostru pentru dezvoltarea unui spațiu urban modern și verde.
























