Omagiu adus lui Piotr Ilici Ceaikovski la 185 de ani de la naștere, la Bălți
Direcția cultură a Primăriei municipiului Bălți, în colaborare cu Școala de Muzică „George Enescu” și Pinacoteca „Antioh Cantemir”, a organizat vineri, 23 mai 2025, un eveniment artistic de excepție dedicat celebrării a 185 de ani de la nașterea marelui compozitor Piotr Ilici Ceaikovski.
Evenimentul a avut loc la Pinacoteca „Antioh Cantemir” și a reunit profesori și elevi talentați ai Școlii de Muzică „George Enescu”, din secțiile Pian, Instrumente cu coarde, Instrumente aerofone și Discipline muzical-teoretice, care au oferit publicului un moment de profundă emoție și înaltă măiestrie artistică.
Au evoluat pe scenă elevi pianiști – solo și în duet, violoniști, saxofoniști, flautiști și trompetiști, iar publicul s-a bucurat și de prestația ansamblului de violoniști „Scripunella” (clase mici) și a corului „Crescendo” (clase mari).
Programul muzical a inclus miniaturi și piese selectate din ciclurile celebre „Anotimpurile” și „Album pentru copii”, ilustrând bogăția expresivă și sensibilitatea profundă a creației ceakovskiene.





















