piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Sportivii din Bălți au obținut rezultate remarcabile la un turneu internațional de gimnastică aerobică din România

    //
    Categories

    Primăria municipiului Bălți anunță cu mândrie rezultatele obținute de sportivii Secției de gimnastică aerobică a Școlii Sportive Specializate nr. 1 la cea de-a XXVIII-a ediție a turneului internațional „CUPA CETĂȚII”, desfășurat în perioada 26–29 aprilie 2026, în orașul Deva, România.

    La competiție au participat 260 de sportivi din 18 echipe, iar echipa din Bălți, formată din 29 de elevi, a demonstrat un nivel înalt de pregătire și a reprezentat cu succes municipiul pe plan internațional.

    În urma evoluțiilor, sportivii noștri au obținut următoarele rezultate:

    • exerciții individuale (12–14 ani): locul III — Arteom Covaleov
    • exerciții individuale (12–14 ani): locul III — Cristina Varvariuc
    • trio (15–17 ani): locul III — Kira Ceban, Nicoleta Pîrțu, Evelina Ivasiuc
    • trio (12–14 ani): locul VI
    • trio (9–11 ani): locul V
    • grup (12–14 ani): locul VI

    În clasamentul general pe echipe, formația Școlii Sportive nr. 1 a obținut locul II, fiind recompensată cu o cupă.

    Sportivii au fost pregătiți de antrenorii Snejeana Spătaru, Olga Molodețсaia și Svetlana Bindiuc, care au contribuit esențial la aceste rezultate remarcabile.

    Primăria municipiului Bălți adresează sincere felicitări sportivilor, antrenorilor și părinților pentru efortul depus și pentru promovarea imaginii orașului la nivel internațional. Le dorim mult succes și noi performanțe!

    Leave a Reply