piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Şedinţa grupului de lucru privind reorganizarea activităţii sistemului de sănătate mintală

    //
    Categories

    La data de 2 noiembrie 2016 a avut loc şedinţa  grupului de lucru privind reorganizarea activităţii sistemului de sănătate mintală. Preşedintele Irina Serdiuc, Secretarul Consiliului şi mun. Bălţi, a menţionat despre faptul, că cîteva şedinţe deja au avut loc cu serviciile Primăriei pentru a stabili numărul persoanelor  cu dizabilităţi mintale din municipiu, care este situaţia la momentul de faţă,  calitatea şi cantitatea serviciilor prestate.

    Dumneaei a accentuat, că a ieşit cu iniţiativa de a repartiza materialele legislative, actele normative pentru toţi membrii comisiei pentru a lua cunoştinţă cu ele. Au fost desfăşurate cîteva şedinţe, repartizate materialele necesare, examinată problema la faţa locului, însă ea rămîne deschisă.

    Dna Feodora Rodiucova în discursul său a relatat despre aspectul medical problemei în cauză:

    Dezbaterile pe chestiunea reorganizării activităţii sistemului de sănătate mintală au fost aprinse. Punctul pe „i” urmează să fie pus de către consilierii  municipali.

    Leave a Reply