piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Ședința Consiliului Urbanistic (11.09.2019)

    //
    Categories

    În data de 11 septembrie 2019 în incinta Primăriei municipiului Bălți s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Urbanistic, pe ordinea de zi a căreia au fost incluse 7 (de la întrebarea Nr.3 până la întrebarea Nr. 8, și una inclusă în rubrica „Diverse”) întrebări care spre sfârșit au fost examinate în totalitate. Din toate chestiunile au fost aprobate 2 și celelalte 4 au fost întoarse înapoi arhitecților spre modificare.

    Discuțiile au fost foarte aprinse întrucât trebuia de luat în considerație fiecare opinie, fiecare mărunțiș ce ar putea favoriza implementarea unui sau altui proiect în viitorul municipiului.

    Vă prezentăm decizia referitoare la fiecare întrebare de pe ordinea de zi a consiliului:

    Întrebarea nr.3:

    Complex locativ, r-l Rîșcani, satul Corlăteni (regiunea Dacia)
    Inițiator: SRL „Arhiconstructor”,Raportor: Vlas Gheorghe., Mămăligă Lilian

     

    Întrebarea nr.4:

    Complex locativ cu spații de menire social-culturală și parcări subterane, str. Decebal, 124
    Inițiator: SRL „STROY CAPITAL INVEST”
    Raportor: Tereșcenco Igor, Leanca Serghei

     

    Întrebarea nr.5:

    Bloc locativ multietajat, str. Mihai Viteazul (colț cu bul. Mihai Eminescu)
    Inițiator: SRL „ALEINAD”
    Raportor: Gramciuc Valeriu

     

    Întrebarea nr.6:

    Apart hotel și parcare supraetajată, str.Fiodor Dostoevski, 14
    Inițiator: SRL „ALEINAD”
    Raportor: Macovschi Ivan

     

    Întrebarea nr.7:

    Reconstruirea obiectului comercial și de deservire a populației nefinalizat, str.Independenței, 52
    Inițiator: SA „Restaurant Nistru”
    Raportor: Postolachi Valeriu

     

    Întrebarea nr.8:

    Examinarea cererii SRL „Igan Grup” cu privire la permutarea punctelor de dispecerat pe perioada construcției obiectului, str. Ștefan cel Mare și Sfînt, 65
    Inițiator: SRL „Igan Grup”

     

     

    La începutul ședinței Consiliului Urbanistic, prin cererea arhitectorului Andriuța Simion a mai fost adăugată încă o întrebare în rubrica „Diverse”, acesta a mai îndemnat să fie prezentă și presa. Arhitectorul a informat că i-au fost încălcate drepturile de autor.

    După cum a menționat acesta  proiectul pe care i l-au comandat a fost oferit altui arhitector pentru a-l perfecționa și a-l aduce la un final. Varianta finală a lucrării era sub ștampila celui de-al doilea arhitector. Dl Andriuța insistă ca această situație să fie auzită la cel mai înalt nivel, pentru a-și găsi dreptatea și calmul.

    Leave a Reply