Schimb de experiență Erasmus+: Voluntarii din Bălți învață și diseminează bune practici internaționale
În perioada 6-14 iunie 2025, un grup de voluntari din municipiul Bălți au participat la schimbul de experiență internațional „The Map of Healthy Relationships”, organizat de organizația IPTA, în cadrul programului Erasmus+ în județul Bihor, România.
Cursul de instruire a reunit adolescenți din mai multe țări europene, care, pe parcursul a șapte zile, au explorat teme esențiale precum comunicarea asertivă, încrederea, reziliența, presiunea de grup, bunăstarea emoțională, libertatea personală, granițele sănătoase și drepturile omului.
Tinerii din Bălți au avut oportunitatea de a învăța prin metode de educație non-formală, ateliere practice, activități artistice, jocuri de rol și drumeții în natură, dezvoltându-și astfel abilitățile de comunicare și luare a deciziilor. Mai mult, în ultima parte a programului, participanții și-au asumat rolul de facilitatori, organizând propriile ateliere pentru colegii lor internaționali.
Experiența a avut un impact semnificativ asupra dezvoltării personale și a consolidat motivația voluntarilor noștri de a promova relațiile sănătoase și incluziunea socială în comunitatea locală. În perioada următoare, aceștia vor organiza activități și ateliere pentru tinerii din Bălți, contribuind la diseminarea valorilor comunitare.
Primăria municipiului Bălți susține implicarea activă a tinerilor în proiecte locale și internaționale, care aduc oportunități valoroase de învățare și schimb intercultural și aduce mulțumiri partenerilor AO „Caroma Nord” și AO „Tekwill”, pentru suportul acordat.





















