Primarul Alexandr Petkov a discutat la Bălți cu vicepremierul Vladimir Bolea proiectul de construcție a străzii Kiev
Joi, 19 februarie 2026, în cadrul vizitei de lucru în Regiunea de Dezvoltare Nord, Viceprim-ministrul, Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, a discutat cu primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, proiectele prioritare de infrastructură rutieră și perspectivele de dezvoltare a municipiului.
Agenda vizitei a inclus: inspectarea drumului aflat în proces de reconstrucție pe centura municipiului Bălți precum și a străzii Kiev.
Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, susține că proiectul de reabilitare a străzii Kiev reprezintă o investiție strategică pentru municipiu, având un impact major asupra dezvoltării nu doar a orașului, cât și a întregii regiuni.
În această ordine de idei, primarul de Bălți a exprimat întreagă deschidere pentru consolidarea cooperării cu Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale în vederea implementării eficiente a proiectelor de infrastructură de importanță strategică pentru municipiu și regiunea de Nord.

























