piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Primăria municipiului Bălți promovează patrimoniul cultural imaterial prin activitatea „Am venit să vă urăm”

    //
    Categories

    Pe 27 decembrie 2025, la Muzeul de Istorie și Etnografie din municipiul Bălți a avut loc activitatea literar-artistică „Am venit să vă urăm”, dedicată promovării patrimoniului cultural imaterial.

    Evenimentul a reunit iubitori ai tradițiilor populare, artiști și membri ai comunității, care au adus în prim-plan obiceiurile de iarnă, colindele, urăturile și creațiile literar-artistice ce reflectă bogăția spirituală și identitatea culturală a neamului nostru. Programul a creat o atmosferă caldă și autentică, specifică sărbătorilor de iarnă, contribuind la păstrarea și transmiterea valorilor tradiționale către noile generații.

    Primăria municipiului Bălți susține și încurajează organizarea unor astfel de activități culturale, care consolidează legătura dintre trecut și prezent, promovează patrimoniul imaterial.

    Leave a Reply