Primăria municipiului Bălți intervine în regim de urgență pentru remedierea avariei pe conducta de canalizare din cartierele 6 și 8
În cadrul ședinței cu administratorii întreprinderilor municipale, directorul SRL „Glorin Inginering” a informat despre situația produsă ieri în zona cartierului 8, unde a avut loc prăbușirea părții superioare a unei conducte de canalizare.
În prezent, toate serviciile specializate sunt antrenate în procesul de remediere a avariei și acționează în regim de urgență pentru soluționarea situației create.
La această etapă, sistemul de canalizare din cartierele 6 și 8 este funcțional, însă nu la capacitate maximă și cu abateri de la parametrii normali de funcționare.
În acest context, Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, a convocat de urgență Comisia pentru Situații Excepționale, ședința având loc astăzi, 24 decembrie, la ora 13:00, în biroul nr. 101.
Primăria municipiului Bălți monitorizează permanent situația și va informa operativ cetățenii despre evoluția lucrărilor și măsurile întreprinse.











