Primăria municipiului Bălți a găzduit vizita delegației Asociației Administratorilor Publici din România
Astăzi, 7 iulie 2025, la sediul Primăriei municipiului Bălți a avut loc o întâlnire oficială între reprezentanții administrației publice locale și delegația Asociației Administratorilor Publici din România, în cadrul unui proiect de cooperare internațională pentru dezvoltare.
Proiectul, inclus în Planul anual de cooperare internațională pentru dezvoltare și asistență umanitară 2025, este implementat cu sprijinul Ministerului Afacerilor Externe al României prin intermediul Agenției RoAid și are drept beneficiar Primăria municipiului Bălți.
În cadrul întâlnirii, Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, a adresat un mesaj de bun venit oaspeților și a subliniat importanța acestui parteneriat pentru dezvoltarea instituțională și modernizarea administrației locale.
Evenimentul a inclus și un seminar tematic cu genericul „Comunități inteligente: oportunități de finanțare și provocări în comunitățile locale din România și Republica Moldova”, unde au fost discutate bune practici în domeniul urbanismului, digitalizării, eficienței energetice și securității cibernetice.
La eveniment au participat:
- 🔹 Marian Florea – Președinte al Asociației Administratorilor Publici din România;
- 🔹 Adrian-Mihail Tican – Gerant interimar al Consulatului General al României la Bălți;
- 🔹 administratori publici și experți din diverse domenii din România.
Pe parcursul următoarelor 12 luni, municipiul Bălți va beneficia de sprijin în atragerea finanțărilor externe, elaborarea de proiecte strategice și digitalizarea serviciilor publice locale.





















