piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Partenerii de peste Prut vin în sprijinul locuitorilor municipiului Bălți

    //
    Categories

    Sprijinul pentru locuitorii orașului continuă să vină din partea partenerilor și prietenilor de peste Prut.

    Așa cum a anunțat anterior Primarul municipiului Bălți, aprovizionarea cu apă potabilă va continua până la normalizarea situației de pe Nistru. În acest context, astăzi a ajuns la Bălți un nou lot de 17 tone de apă potabilă îmbuteliată, oferit de partenerii din Iași.

    Acest ajutor reprezintă prima parte a unui convoi umanitar de apă potabilă, destinat sprijinirii locuitorilor municipiului Bălți. Sprijinul a venit în urma discuțiilor purtate cu primarul municipiului Iași, Mihai Chirica, fiind oferit împreună cu partenerii de la Kaufland.

    Apa va fi distribuită locuitorilor municipiului, cu o atenție deosebită acordată persoanelor cu dizabilități, astfel încât acestea să poată beneficia de apă potabilă direct la domiciliu.

    Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, a transmis sincere mulțumiri ieșenilor pentru solidaritate, implicare și sprijinul oferit în această perioadă dificilă pentru oraș.

    Astfel de gesturi demonstrează încă o dată că, în momentele de încercare, comunitățile rămân unite, iar sprijinul reciproc ne ajută să depășim mai ușor orice dificultate.

    Leave a Reply