piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Laboratorul de experți pentru participare civică – spre o guvernare locală mai deschisă și participativă

    //
    Categories

    În perioada 23–26 iunie 2025, s-a desfășurat „Laboratorul de experți în participare civică” (Expert Lab on Civil Participation), la Chișinău. Din partea Primăriei municipiului Bălți a participat dna Tamara Morar, șefa Direcției relații cu publicul, alături de alți reprezentanți ai administrației publice locale și societății civile din întreaga țară.

    Evenimentul a fost organizat de Centrul de Expertiză pentru Guvernanță pe Mai Multe Niveluri al Consiliului Europei, în cadrul proiectului „Promovarea participării civice în procesul decizional în Republica Moldova – Faza I”, parte a Planului de Acțiune al Consiliului Europei pentru Republica Moldova 2025–2028.

    Pe parcursul celor patru zile de lucru intensiv, participanții au explorat teme esențiale pentru democrația locală, printre care:

    • utilizarea instrumentelor Consiliului Europei pentru participare civică;
    • cartografierea actorilor relevanți din comunitate și analiza stakeholderilor;
    • simularea proceselor de consultare publică;
    • promovarea participării digitale și dezvoltarea „pașaportului digital” pentru consultări;
    • aplicarea în practică a instrumentelor de implicare cetățenească, inclusiv prin platforma UChange.

    Laboratorul a constituit un spațiu de învățare dar și o platformă pentru schimb de bune practici între administrațiile locale, iar dna Tamara Morar împărtășit informații despre instrumentele și metodele de implicare comunitară și dialog cu cetățeanul, puse în aplicare la Bălți, cum ar fi Consiliul de transparență, Platforma Alerte.md/Bălți, voluntariat în proiecte civice, Buget civic, Zona de informare. Participanții la laborator au considerat aceste bune practici utile pentru a fi aplicate și în alte localități și au apreciat efortul APL Bălți în vederea apropierii de cetățean.

    Participarea municipiului Bălți la acest laborator este un pas important în consolidarea unei administrații deschise, transparente și participative, care pune cetățeanul în centrul procesului decizional.

    Leave a Reply