La Bălți este intensificat controlul privind depozitarea neautorizată a deșeurilor din construcții
Datorită camerelor de supraveghere instalate, au fost deja identificate cazuri de depozitare neautorizată a deșeurilor din construcții pe platformele de colectare a gunoiului.
În prezent, în oraș sunt funcționale 13 camere de supraveghere, iar până la sfârșitul săptămânii curente urmează să fie instalate și alte camere pe platformele de colectare a deșeurilor.
Reamintim, că deșeurile din construcții nu pot fi depozitate pe aceste platforme. Pentru evacuarea acestora, cetățenii trebuie să contacteze dispeceratul ÎM „DRCD”.
❗️ Pentru încălcarea regulilor sunt prevăzute sancțiuni contravenționale.
Primăria municipiului Bălți îndeamnă locuitorii să respecte normele de salubrizare și să contribuie la menținerea curățeniei în oraș.












