piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Își începe activitatea grupul de lucru privind determinarea dreptului la ajutorul bănesc pentru perioada rece a anului 2020 – 2021

    //
    Categories

    La 16 aprilie 2021, a fost semnată dispoziția primarului nr. 62 „Cu privire la crearea grupului de lucru privind determinarea dreptului la ajutorul bănesc pentru perioada rece a anului 2020 – 2021 pentru unele categorii social-vulnerabile ale populației din contul mijloacelor bugetului municipal”.

    Președinte al grupului de lucru a fost numit Ghenadie Șmulschii – viceprimar al mun. Bălți, iar secretar al comisiei – Iulia Țurcanu – specialist principal din cadrul Direcției generale asistență socială și protecția familiei.

    Grupul de lucru include următorii membri:

    • Tatiana Dubițkaia– viceprimar al mun. Bălți;
    • Vitalii Balan – șef al Direcției juridice;
    • Veronica Munteanu – șef al Direcției generale asistență socială și protecția familiei;
    • Vera Rusu – șef al Direcției generale financiar-economice;
    • Damian Rusu – director al Casei Teritoriale de Asigurări Sociale;
    • Veaceslav Zincovschii – șef al Direcției gospodărie comunală;
    • Tatiana Chiaburu – administrator al ÎM „GLC – Bălți”.

    În activitatea sa, grupul de lucru se va conduce de prevederile deciziei CMB nr. 16/2 din 21.12.2020 „Cu privire la aprobarea Mecanismului de acordare a ajutorului bănesc pentru perioada rece a anului 2020 – 2021 pentru unele categorii social-vulnerabile ale populației din contul mijloacelor bugetului municipal”.

    Suma de bani, alocată pentru perioada rece a anului 2020 – 2021, este de 500 lei lunar.

    Leave a Reply