piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Gala Bunelor Practici în Domeniul Tineret – 2025 a celebrat implicarea și creativitatea tinerilor din municipiul Bălți

    //
    Categories

    Pe 22 noiembrie 2025 a avut loc Gala Bunelor Practici în domeniul Tineret – un eveniment devenit tradiție, organizat de Direcția Învățământ, Tineret și Sport (DÎTS) Bălți în parteneriat cu Centrul de Resurse pentru Adolescenți și Tineret „CRAT”.

    Gala a reunit peste 50 de tineri, consilieri municipali, reprezentanți ai administrației publice locale, instituțiilor de învățământ, organizațiilor societății civile și partenerilor locali. Evenimentul are ca scop recunoașterea implicării active, creativității și rezultatelor obținute de tinerii din municipiu pe parcursul anului.

    Atmosfera din cadrul Galei a fost animată de momente artistice oferite de tinerii talentați ai Centrului de Creație a Copiilor „Miron Blanc”, iar deschiderea evenimentului a fost marcată de mesajele de încurajare ale Ludmilei Blaj, specialistă principală în domeniul tineret a DÎTS Bălți, și ale consilierei municipale Lilia Negruța.

    Premianții Galei Bunelor Practici – 2025

    În cadrul Galei au fost premiate opt categorii importante, precum:

    • Organizația de tineret a anului: Centrul de Creație a Copiilor „M. Blanc”
    • Lucrătoarea de tineret a anului: Alexandra Dolgopolov
    • Inițiativa civică a anului:
      • Locul I – „Tineri Implicați”
      • Locul II – Hub-ul Egalității (Colegiul de Industrie Ușoară)
    • Cea mai activă tânără a anului:
      • Locul I – Țapu Beatrice
      • Locul II – Darii Safina
    • Cel mai reușit spot video/campanie Eco: „Eco Challenge – Green Generation” – Guștiuc Sabina-Sorinela
    • Cea mai reușită inovație socială: Daniel Gulcinschi
    • Voluntarii anului:
      • Locul I – Marciuc Alexandra-Elena
      • Locul II – Constantinescu Eugenia
      • Locul II – Rusu Anastasia
    • Antreprenorul social al anului: SRL Eterna ORG

    Totodată, tinerii activi în Săptămâna Națională a Tineretului au primit Certificate de merit pentru implicarea lor deosebită.

    Evenimentul a inclus evoluții artistice și un mini-concert susținut de Nemir, artist apropiat CRAT, contribuind la atmosfera festivă.

    În anul 2025, peste 45 de instituții de învățământ, ONG-uri și instituții culturale au colaborat cu DÎTS și CRAT pentru a crea oportunități de dezvoltare pentru tinerii din municipiu. Toți partenerii au fost premiați cu Diplome de gratitudine.

    Primăria municipiului Bălți felicită toți tinerii, organizațiile și instituțiile implicate și își exprimă angajamentul ferm de a continua investițiile în programe de tineret, care să ofere o bază solidă pentru dezvoltarea unei generații motivate, active și responsabile.

    Leave a Reply