Delegația municipiului Bălți, condusă de Primarul Alexandr Petkov, a efectuat o vizită oficială în orașul bulgar Plevna și a discutat despre inițierea procedurii de înfrățire între Bălți și Plevna
Primarul Alexandr Petkov a anunțat pe pagina sa de Facebook despre inițierea procedurii de stabilire a relațiilor de înfrățire între municipiul Bălți și orașul Plevna.
„Delegația orașului nostru a vizitat orașul bulgar Plevna, cu ocazia Zilei Orașului.
Împreună cu colegul meu, Primarul orașului Plevna, dr. Valentin Hristov, am vorbit despre proiecte, despre dezvoltarea urbană, dar cel mai important — am simțit cât de apropiați suntem în spirit.
Mai mult, am convenit să inițiem procedura de înfrățire între Bălți și Plevna.”, a subliniat primarul.
Alexandr Petkov a mulțumit, de asemenea, administrației orașului Plevna „ospitalitatea caldă, pentru sinceritate și pentru sufletul bulgăresc care nu poate fi trecut cu vederea” și și-a exprimat încrederea într-un parteneriat trainic și de lungă durată între orașele noastre.


















