piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Compensația nominativă pentru perioada de încălzire 2016-2017

    //
    Categories

    În baza dispoziției primarului mun. Bălți a fost creat Grupul de lucru pentru organizarea și desfășurarea consultărilor publice pe marginea proiectului de decizie CMB “Cu privire la aprobarea Mecanismului de acordare a compensației nominativă pentru perioada de încălzire 2016-2017 unor categorii de cetățeni social-vulnerabili din contul mijloacelor bugetului municipal”. Vineri, a avut loc prima ședință a grupului de lucru. Dl Leonid Babii, viceprimar al municipiului Bălți, președinte al grupului de lucru, a menționat că conform rezultatelor pentru anul precedent, aproximativ două mii de cetățeni ai municipiului au primit compensație din bugetul municipal, în total, în sumă de 2 mln. lei.

    Despre mecanismul respectiv a relatat dna Veronica Munteanu, șef Direcție asistență socială și protecția familiei.

    Înțeleg că la moment, populația este la limita sărăciei, – a continuat dl Babii, – dar odată ce noi elaborăm acest mecanism de acordare a compensației nominative și indicăm data de 01 noiembrie 2016, noi trebuie să ținem această întrebare la un control riguros.

    Leave a Reply