piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Camere pe platformele de gunoi din Bălți: amenzi pentru deșeurile din construcții

    //
    Categories

    Î.M. „Direcția Reparații și Construcții Drumuri Bălți” a lansat un apel către locuitorii orașului privind respectarea regulilor de gestionare a deșeurilor, în contextul instalării sistemelor de supraveghere video pe platformele de colectare a deșeurilor.

    Întreprinderea atrage atenția că deșeurile din construcții (beton, cărămidă, plăci, elemente de uși și alte materiale) nu fac parte din categoria deșeurilor menajere solide și nu trebuie depozitate în containerele obișnuite.

    Depozitarea acestora pe platformele de colectare duce la suprasolicitarea și defectarea tehnicii specializate, perturbarea graficului de evacuare a deșeurilor și degradarea aspectului urban.

    Totodată, depozitarea neautorizată a deșeurilor din construcții atrage sancțiuni contravenționale, iar odată cu instalarea camerelor video, identificarea abaterilor va fi mult mai eficientă.

    Î.M. „DRCD Bălți” reamintește că evacuarea deșeurilor din construcții reprezintă un serviciu separat, contra plată. Locuitorii sunt îndemnați să colecteze deșeurile în saci speciali și să solicite evacuarea acestora.

    Costul serviciului este de 141,60 lei pentru un metru cub, iar la necesitate pot fi oferite și servicii de încărcare.

    Pentru detalii și programări, cetățenii pot apela numărul de telefon: 068610066.

    Primăria municipiului Bălți îndeamnă locuitorii să respecte regulile stabilite și să contribuie la menținerea curățeniei în oraș.

     

    Leave a Reply