Bălți – Capitala Tineretului 2026: un început dedicat tinerilor
La data de 28 februarie 2026 a avut loc deschiderea oficială a programului Bălți – Capitala Tineretului 2026, un moment simbolic care marchează începutul unui an dedicat implicării, inițiativelor și ideilor tinerilor din municipiu.
Evenimentul a evidențiat rolul important al tinerilor în dezvoltarea comunității și necesitatea creării unor spații reale de participare și dialog. În cadrul lansării, Dan Perciun, ministrul Educației și Cercetării, a subliniat încrederea acordată tinerilor și importanța sprijinului instituțional pentru inițiativele acestora.
Activitatea face parte din Programul „Bălți – Capitala Tineretului 2026”, implementat de AO CISTE CERTITUDINE în parteneriat cu Primăria municipiului Bălți, cu sprijinul Agenției Naționale pentru Tineret și susținut de Ministerul Educației și Cercetării.












