„Bălți alege ordinea și grija pentru casa noastră comună”: pe platformele de colectare a deșeurilor din oraș va fi instalat un sistem inteligent de supraveghere video
Platformele de colectare a deșeurilor din Bălți vor fi dotate cu camere moderne. Autoritatea locală a ajuns la un acord cu compania StarNet privind instalarea unui sistem inteligent de supraveghere video pe 54 de platforme de colectare a gunoiului.
Despre acest pas important spre soluționarea problemei de lungă durată a dezordinii de pe platformele de gunoi din oraș a anunțat primarul Alexandr Petcov: „În cel mai scurt timp, 54 de platforme vor fi echipate cu camere moderne”, subliniind că „nu este doar o soluție tehnică – este un semnal că Bălți alege ordinea și grija pentru casa noastră comună. Împreună vom face ca orașul nostru să devină un exemplu de curățenie și responsabilitate, de care să fim mândri!”.