Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov: cooperarea cu Płock intră într-o nouă etapă
Primarul municipiului, Alexandr Petkov, a relatat pe pagina sa oficială de Facebook despre întrevederea cu primarul orașului Płock, Andrzej Nowakowski.
În acest an se împlinesc 25 de ani de la stabilirea relațiilor de înfrățire dintre municipiul Bălți și orașul Płock. În cadrul întâlnirii au fost discutate realizările cooperării bilaterale, precum și perspectivele de dezvoltare a acesteia.
Potrivit primarului Alexandr Petkov: „Astăzi a avut loc o întâlnire foarte productivă cu primarul orașului Płock, Andrzej Nowakowski. În acest an se împlinesc 25 de ani de la stabilirea relațiilor de înfrățire dintre orașele noastre, și este deosebit de plăcut că, în tot acest timp, acestea nu doar că s-au păstrat, ci continuă să se dezvolte și să capete un conținut nou.
În primul rând, i-am mulțumit colegului din Płock pentru atitudinea sinceră față de Bălți și pentru grija cu care Płock, deja al doilea an consecutiv, îi primește pe tinerii noștri fotbaliști în cadrul turneelor internaționale. Pentru acești copii, este o experiență de neuitat, noi prietenii și o oportunitate de a reprezenta cu demnitate orașul nostru peste hotare.
Tema principală a întâlnirii noastre a fost perspectiva continuării cooperării. Am discutat proiecte de modernizare a infrastructurii urbane din Bălți și posibilități de atragere a fondurilor europene. Experiența Płockului în implementarea unor astfel de inițiative este cu adevărat impresionantă, iar pentru noi este deosebit de important faptul că orașul este dispus să își împărtășească cunoștințele și să ne ofere sprijin practic.
După prima sa vizită la Bălți, în această primăvară, Andrzej Nowakowski vorbește foarte cald despre orașul nostru. Astăzi el a subliniat încă o dată că este interesat ca cooperarea dintre Bălți și Płock să devină și mai strânsă și să aducă rezultate concrete.
Finalul simbolic al întâlnirii a fost marcat de evoluția, în sediul primăriei din Płock, a ansamblului de copii al Casei Polone din Bălți. Astfel de momente arată mai bine decât orice discurs oficial că relațiile de înfrățire înseamnă, în primul rând, prietenie între oameni, respect reciproc față de cultură și dorința de a construi împreună viitorul.
Sunt convins că aniversarea a 25 de ani de înfrățire nu este prilejul de a face bilanțuri, ci un punct de plecare pentru noi proiecte și inițiative comune”.
Primăria municipiului Bălți va continua să dezvolte relațiile de cooperare internațională în beneficiul comunității.

















