piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Ședința Comisiei pentru Situații Excepționale a municipiului Bălți privind surparea colectorului de pe str. Victoriei

    //
    Categories

    Astăzi, 24 decembrie 2025, a avut loc ședința Comisiei pentru Situații Excepționale a municipiului Bălți, prezidată de primarul Alexandr Petkov. Discuțiile au vizat măsurile urgente pentru lichidarea consecințelor situației excepționale cauzate de surparea colectorului rețelelor de canalizare menajer-fecaloidă de pe str. Victoriei.

    Situația afectează cartierele 5, 6, 7, 8, precum și întreprinderile „Basarabia Nord” S.A. și „Incomlac” S.A., fiind înregistrat risc major de poluare a mediului, eroziunea bazei căii ferate și pericol pentru sănătatea populației și activitatea întreprinderilor din zonă.

    În cadrul ședinței, Comisia a dispus:

    • Serviciul comunal tehnic, împreună cu „Glorin Inginering” S.R.L. și Serviciul ingineresc, să întreprindă măsuri de urgență pentru stoparea și prevenirea agravării situației;
    • Compania „Knauf-Gips” S.R.L. să asigure accesul tehnicii speciale pe strada Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 178, pentru efectuarea lucrărilor de remediere;
    • Primarul municipiului va încheia contracte de antrepriză și va aloca fondurile necesare pentru realizarea lucrărilor;
    • Întreprinderea Municipală „Amenajarea Teritoriului și Spații Verzi Bălți” va asigura defrișarea vegetației în zona avariei pentru accesul tehnicii speciale;
    • Direcția Situații Excepționale va monitoriza evoluția situației și va informa zilnic membrii Comisiei.

    Primăria municipiului Bălți ia măsurile necesare pentru remedierea situației cât mai rapid și în siguranță.

    Leave a Reply