Înainte de începerea lucrărilor de reparație capitală a carosabilului de pe strada Sfântul Nicolae au fost finalizate lucrările de modernizare a rețelei de alimentare cu apă
Sistemul de alimentare cu apă pe tronsonul străzii Sfântul Nicolae – între strada Kiev și Biserica „Sfântul Nicolae” – a fost complet reabilitat înainte de a demara lucrările de reparație a carosabilului.
Lucrările au fost executate de Întreprinderea Municipală „Regia Apă-Canal Bălți” cu sprijinul financiar al Primăriei municipiului Bălți.
În cadrul acestor lucrări, Primăria a achiziționat 300 de metri de țevi și toate accesoriile necesare, asigurând înlocuirea integrală a infrastructurii uzate.
Această intervenție va permite furnizarea sigură și durabilă a apei potabile pentru locuitorii din zonă și va preveni deteriorarea stratului de bază al carosabilului.
În scurt timp, pe acest tronson vor începe lucrările de reparație capitală a carosabilului.
Astfel de abordări complexe – în care se modernizează mai întâi rețelele de comunicații subterane, urmate de reparația capitală a drumului – sunt aplicate pentru prima dată nu doar pe acest tronson, ci și la nivelul întregului oraș. Obiectivul administrației municipale este de a realiza lucrări durabile, calitative și de lungă durată, care să elimine necesitatea intervențiilor repetate pe aceleași străzi.




















