piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Ziua Mondială a diabetului – 14 noiembrie 2025

    //
    Categories

    Ziua Mondială a Diabetului este marcată în fiecare an pe 14 noiembrie.

    Direcția sănătate din cadrul Primăriei municipiului Bălți, în parteneriat cu CMS de zi „Rebeca” și IMSP „Centrul Medicilor de Familie Municipal Bălți”, organizează o acțiune de screening pentru depistarea diabetului zaharat.

    Evenimentul va avea loc vineri, 14 noiembrie 2025, în intervalul 08:30–12:00, în incinta Primăriei mun. Bălți (bir. 117) și la magazinul „Kaufland”.

     

    Prevenirea diabetului se concentrează pe schimbările stilului de viață, cum ar fi:

    • menținerea unei greutăți sănătoase prin dietă și activitate fizică;
    • alimentație sănătoasă: consumarea cerealelor integrale (pâine integrală, orez brun, ovăz), multe legume, fructe, proteine slabe (pește oceanic, pui) și grăsimi sănătoase (nuci, semințe, ulei de măsline).

    Reducerea consumul de: zahăr adăugat, sucuri carbogazoase, alimente prăjite, grăsimi saturate și trans, și carbohidrați rafinați (pâine albă, paste din făină albă);

    • hidratarea corespunzătoare: consum de apă în loc de sucuri cu zahăr, afeaua și ceaiul pot fi consumate cu moderație, fără zahăr adăugat;
    • renunțarea la fumat;
    • estionarea stresului;
    • monitorizarea sănătății/ consultarea medicului.

    Schimbă-ți obiceiurile, nu visurile – trăiește sănătos, trăiește deplin!

    Leave a Reply