Vizita de studiu a elevilor de la Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din cadrul Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți la Primăria municipiului Bălți
Marți, 10 iunie 2025, Primăria municipiului Bălți a găzduit vizita de studiu a elevilor de la Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din cadrul Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți, specialitatea „Servicii administrative” și „Secretariat, organizare activități și protocol”.
Cu un cuvânt de salut în fața tinerilor a venit doamna viceprimar Tatiana Dubițkaia, care le-a urat bun venit elevilor și le-a vorbit despre importanța formării profesionale pentru viitoarea lor carieră în administrația publică locală.
Elevii au fost familiarizați cu activitatea Consiliului municipal Bălți, dar și cu structura și atribuțiile aparatului Primăriei municipiului Bălți. Reprezentanții subdiviziunilor primăriei – Direcția relații cu publicul, Direcția administrație publică, Direcția achiziții publice, Direcția secretariat, Direcția resurse umane, Direcția juridică, Direcția-serviciul de presă, Direcția proprietate municipală și relații funciare, Direcția relații externe și atragerea investițiilor, Direcția sănătate, Direcția evidență militară și serviciul de alternativă, Direcția cultură, Direcția gospodărie comunală, Direcția arhivă și Oficiul „Ghișeul Unic” – au prezentat tinerilor atribuțiile și responsabilitățile fiecărei structuri, oferindu-le informații utile pentru înțelegerea funcționării administrației publice locale.
Un moment deosebit al vizitei l-a constituit dialogul deschis al elevilor cu Edilul municipiului Bălți, domnul Alexandr Petkov, care le-a vorbit despre provocările și responsabilitățile funcției de primar și despre importanța implicării tinerilor în viața comunității.
Prin această activitate, elevii au avut oportunitatea să cunoască în detaliu mecanismele de lucru ale administrației publice locale și să înțeleagă mai bine rolul și funcțiile diverselor subdiviziuni ale Primăriei municipiului Bălți.






















