Viceprimarul mun. Bălți a discutat despre îmbunătățirea situației transportului pe str. Kiev
În cadrul ședinței cu reprezentații serviciilor comunale, Viceprimarul Vitalie Balan a subliniat necesitatea soluționării problemei legate de virajul troleibuzelor de pe strada Kiev pe strada Cahul.
În prezent, troleibuzele sunt nevoite să aștepte între 5 și 10 minute, până când automobilele eliberează drumul, ceea ce generează ambuteiaje pe strada Kiev.
În acest context, s-a dispus examinarea posibilității aplicării marcajului rutier suplimentar sau a unei linii de oprire, care să permită troleibuzelor să vireze fără obstacole, fără a bloca traficul.
Primăria municipiului Bălți continuă să implementeze măsuri pentru îmbunătățirea infrastructurii de transport și îndeamnă șoferii să respecte regulile de circulație și să țină cont de circulația transportului public.