piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Succese remarcabile ale elevilor de la Școala Sportivă Specializată nr. 1 Bălți la Campionatul Republicii Moldova la turism sportiv

    //
    Categories

    Primăria municipiului Bălți adresează felicitări sportivilor Școlii Sportive Specializate nr. 1 pentru performanțele obținute la Campionatul Republicii Moldova la turism sportiv pentru cadeți (n. 2011 și mai mici) și juniori (2005–2010), desfășurat în perioada 25–29 iunie 2025, în pădurea din apropierea satului Trebujeni, raionul Orhei.

    Campionatul a reunit peste 150 de sportivi din circa 40 de echipe venite din diferite regiuni ale țării: Bălți, Chișinău, Dubăsari, Ungheni, Slobozia, Criuleni, Bender și Chișcăreni.
    Competițiile s-au desfășurat în patru discipline: turism pedestru, turism montan, turism nautic și cicloturism. Sportivii din Bălți au concurat la probele de turism pedestru și montan, obținând următoarele rezultate impresionante:

    • 🥇 Locul I – 4 medalii
    • 🥈 Locul II – 3 medalii
    • 🥉 Locul III – 1 medalie

    Turism pedestru – traseu (orientare sportivă):

    • 🏅 Cadeți – locul I: Gudumac Matvei, Cernoleva Varvara, Cracan Nichita, Pascari Serghei
    • 🏅 Cadeți – locul II: Lisin Andrei, Iacovenco Pavel, Chiriac Denisa, Sicuțcaia Xenia
    • 🏅 Juniori – locul II: Iacovenco Daniil, Salomov Maria, Palamari Egor, Reutovscaia Daria

    Turism pedestru – tehnică:

    • 🏅 Cadeți – locul I: Lisin Andrei, Iacovenco Pavel, Chiriac Denisa, Sicuțcaia Xenia
    • 🏅 Juniori – locul II: Iacovenco Daniil, Salomov Maria, Palamari Egor, Reutovscaia Daria

    Turism montan:

    • 🏅 Cadeți (M+M) – locul I: Lisin Andrei, Iacovenco Pavel
    • 🏅 Cadeți (M+F) – locul III: Ciriac Denisa, Sicuțcaia Xenia
    • 🥇 Prin cumulul punctelor a două echipe, echipa din Bălți a ocupat locul I în clasamentul general al cadeților la turism montan.

    Acești sportivi talentați au fost pregătiți de antrenorii: Svetlana Nița, Oxana Rusu, Maria Dobroțkaia, Stepan Nița, Ivan Crasovschi și Roman Scripnic.

    Primăria municipiului Bălți își exprimă recunoștința față de sportivi și antrenori pentru munca, ambiția și perseverența demonstrate și le urează mult succes în competițiile viitoare!

    Leave a Reply