Sterilizare gratuită a câinilor la Bălți cu sprijinul partenerilor internaționali
Primăria municipiului Bălți informează locuitorii orașului despre o inițiativă importantă în domeniul protecției animalelor.
Conform Centrului de adăpost pentru animalele fără stăpân, la sfârșitul lunii septembrie, la Bălți vor veni medici veterinari din România, care vor efectua aproximativ 150 de sterilizări gratuite ale câinilor cu și fără stăpân.
De asemenea, toți câinii de companie vor primi carnete veterinare și vor fi microcipați.
📌 Condiții de participare:
- Serviciul este disponibil exclusiv pentru locuitorii municipiului Bălți;
- Prioritate au câinii de companie și cei aflați în grija curatorilor;
- Prioritate se acordă femelelor;
- Sterilizarea se efectuează doar pe bază de înregistrare prealabilă.
📍 Pentru înregistrare este necesară completarea formularului la linkul: https://surl.lt/efqqjx. Numărul de locuri este limitat.
Această campanie este organizată cu sprijinul organizației internaționale pentru protecția animalelor Naturewatch Foundation și al Consiliului Administrativ al Centrului de Adăpost pentru Animale Fără Stăpân din municipiul Bălți.
ℹ️ Pentru informații suplimentare, locuitorii se pot adresa la numărul de telefon: 0780-43-431.












