piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Sportivul Maxim Iuhnevici a obținut medalia de bronz la Campionatul European de Sambo (Seniori), desfășurat la 17 mai 2026, în Tbilisi, Georgia

    //
    Categories

    Evoluția sportivului la categoria de greutate de 88 kg a fost una remarcabilă, acesta reușind să urce pe podiumul european după o serie de meciuri intense. În drumul său spre medalie, Maxim Iuhnevici a obținut o victorie categorică în fața sportivului croat Ivan Jelaca, a cedat într-o confruntare strânsă în fața reprezentantului Azerbaidjanului Adil Adilzade, iar în recalificări a revenit în forță, învingându-l pe lituanianul Ignas Vaiciulis. În finala mică pentru medalia de bronz, sportivul nostru l-a învins pe Aliaksandr Kruhlik din Belarus, asigurându-și astfel locul pe podium.

    Maxim Iuhnevici este elev al Școlii Sportive Specializate „Boris Petuhov” din Bălți, unde se antrenează sub îndrumarea antrenorului Iulii Peaticovschi.

    Primăria municipiului Bălți adresează sincere felicitări sportivului și antrenorului său pentru rezultatul obținut, subliniind că această performanță este rezultatul muncii asidue, disciplinei și dedicării.

    Municipiul Bălți este mândru de realizările sportivilor săi, care duc faima orașului pe plan internațional.

    Leave a Reply