Ședința ordinară a Comisiei pentru Situații Excepționale a municipiului Bălți
Astăzi, 27 ianuarie 2026, a avut loc ședința ordinară a Comisiei pentru Situații Excepționale (CSE) a municipiului Bălți, prezidată de primarul municipiului.
În cadrul ședinței au fost examinate următoarele chestiuni:
- starea protecției civile și a apărării împotriva incendiilor în anul 2025, precum și măsurile necesare pentru prevenirea apariției situațiilor excepționale în anul 2026;
- precizarea efectivului reînnoit și repartizarea obligațiunilor funcționale între membrii Comisiei pentru Situații Excepționale;
- calculul forțelor și mijloacelor necesare pentru lichidarea consecințelor ninsorilor pe teritoriul municipiului Bălți, precum și starea rețelelor termice în cazul scăderii temperaturii aerului;
- măsurile de prevenire a răspândirii virusului gripei în rândul populației municipiului Bălți.
La finalul ședinței, Primarul a reamintit că, s-a decis că pe parcursul acestei săptămâni, primirea copiilor în incinta instituțiilor de educație timpurie din municipiu se va face până la ora 09:00, având în vedere că ziua de lucru și activitățile educaționale vor începe la ora 09:00. Această măsură a fost adoptată în scopul reducerii riscurilor asociate deplasării populației în condiții dificile de circulație, cauzate de starea drumurilor.






















