piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Ședința Colegiului Consultativ al Oficiului Teritorial Bălți al Cancelariei de Stat a Republicii Moldova

    //
    Categories

    Astăzi, 25 martie 2025, a avut loc ședința ordinară a Colegiului Consultativ, unde s-au reunit reprezentanți ai administrației publice locale, ai structurilor guvernamentale și ai altor instituții relevante pentru dezvoltarea și securitatea municipiului Bălți și a regiunii de nord.

    ? Primăria municipiului Bălți a fost reprezentată de purtătoarea de cuvânt, Irina Smirnova.

    ? Pe agenda ședinței s-au regăsit subiecte esențiale, printre care:

    • ✅ Asigurarea procesului de resocializare a persoanelor private de libertate prin acordarea consilierii psihologice.
    • ✅ Modificarea de cooperare ale subdiviziunilor teritoriale ale MAI cu APL din UAT, asigurând un nivel înalt a ordinii și securității publice.
    • ✅ Desfășurarea activităților orientate spre prevenirea abaterilor de la Regulamentul circulației rutiere și reducerea numărului persoanelor rănite pe drumuri.
    • ✅ Modificări legislative în domeniul AOAM: Prevederile Legii FAOAM pentru anul 2025, impactul acestora asupra funcționării sistemului de asigurare obligatorie de asistență medicală.
    • ✅ Organizarea și desfășurarea de prevenire a situațiilor de risc/ excepționale în municipiul Bălți și UAT.

    Participanții la ședință au prezentat propuneri pentru soluționarea problemelor menționate.

     

    Leave a Reply