08:00 - 17:00
piața Independenței, 1
LINIA DE INFORMARE (0231) 2-64-50

Primarul Nicolai Grigorișin a felicitat sportivii bălțeni – Campioni ai Europei la box și haltere

//
Comentariu0

În ziua de vineri, 4 august 2023, edilul de Bălți Niolai Grigorișin a felicitat cu diplome de onoare remarcabilii sportivi bălțeni, ce au adus slavă orașului pe arena europeană.

Bălțeanul Daniil Guranda a devenit Campion al Europei la Box, el a câștigat AURUL, reprezentând orașul nostru pe arena sportivă internațională. Daniil a dat dovadă de profesionalism și încredere, iar succesul său a devenit un demn exemplu pentru toți.

Halterofila Alexandrina Ciubotaru a cucerit trei medalii de aur la Campionatul European de Haltere, ediția 2023, rezervat tinerilor de până la 20 de ani. Alexandrina Ciubotaru a reușit să obțină aurul, în limitele categoriei de până la 76 kg U-20, la proba „smuls” a reușit să ridice 93 kg, clasându-se pe locul I, iar la a doua probă „aruncat” – 117 kg, la fel, a obținut aurul . Tânăra a acumulat un total de 210 kg, devenind campioană europeană.

Adresăm sincere felicitări campionilor noștri pentru aceste realizări înalte! Eforturile, dedicația și entuziasmul dumneavoastră ne inspiră pe toți.

Last updated: august 4, 2023 at 19:02 pm