piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, a avut o întrevedere cu delegația Înaltului Comisariat al Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova

    //
    Categories

    ✅ Astăzi, 24 aprilie 2025, la Primăria municipiului Bălți a avut loc o întrevedere oficială între Primarul Alexandr Petkov și delegația Înaltului Comisariat al Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova.

    ?️ Componența delegației oficiale:

    1. Kamilla H. KOLSHUS – Însărcinată cu afaceri la Biroul Ambasadei Norvegiei în Chișinău;
    2. Petru ZLOI – Biroul Ambasadei Norvegiei la Chișinău;
    3. Anne-Marie DEUTSCHLANDER – Reprezentantă de țară a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
    4. Monica VAZQUEZ – Ofițer de Relații Externe a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
    5. Oleksandr MAINOV – Ofițer Asociat de Protecție la Nivel Comunitar a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
    6. Alexandra CUZNETOVA – Asistent de Teren Senior a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
    7. Eugeniu POPESCU – Asociat Planificarea Așezărilor a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
    8. Ester RUIZ DE AZUA – Șefa Misiunii a Organizației Internaționale pentru Migrație (OIM) în Republica Moldova;
    9. Fabrice AMAUDRUZ – Directorul de țară al Asociației ACTED;
    10. Karina A. NERSESYAN – Reprezentantă a UNFPA.

    ? Administrația publică locală a fost reprezentată de Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, viceprimarul Tatiana Dubițkaia, șeful Direcției relații externe și atragerea investițiilor, Dan Moraru, și șeful Direcției învățământ, tineret și sport, Alexandr Roșca.

    ✅ În cadrul întâlnirii au fost discutate situația actuală a refugiaților și măsurile de sprijin pentru aceștia, aspecte ce țin de educație, proiecte sociale, ocuparea forței de muncă și altele. Momentul-cheie al întrevederii a fost semnarea unui Memorandum de Colaborare.

    ?️ Semnarea Memorandumului reprezintă baza pentru o colaborare de durată și un pas important în atragerea de noi investiții în sfera socială a municipiului Bălți, orientate spre consolidarea infrastructurii sociale și implementarea programelor de sprijin pentru categoriile vulnerabile ale populației.

    Leave a Reply