Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, a avut o întrevedere cu delegația Înaltului Comisariat al Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova
✅ Astăzi, 24 aprilie 2025, la Primăria municipiului Bălți a avut loc o întrevedere oficială între Primarul Alexandr Petkov și delegația Înaltului Comisariat al Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova.
?️ Componența delegației oficiale:
- Kamilla H. KOLSHUS – Însărcinată cu afaceri la Biroul Ambasadei Norvegiei în Chișinău;
- Petru ZLOI – Biroul Ambasadei Norvegiei la Chișinău;
- Anne-Marie DEUTSCHLANDER – Reprezentantă de țară a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
- Monica VAZQUEZ – Ofițer de Relații Externe a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
- Oleksandr MAINOV – Ofițer Asociat de Protecție la Nivel Comunitar a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
- Alexandra CUZNETOVA – Asistent de Teren Senior a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
- Eugeniu POPESCU – Asociat Planificarea Așezărilor a Agenției Organizației Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) în Republica Moldova;
- Ester RUIZ DE AZUA – Șefa Misiunii a Organizației Internaționale pentru Migrație (OIM) în Republica Moldova;
- Fabrice AMAUDRUZ – Directorul de țară al Asociației ACTED;
- Karina A. NERSESYAN – Reprezentantă a UNFPA.
? Administrația publică locală a fost reprezentată de Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, viceprimarul Tatiana Dubițkaia, șeful Direcției relații externe și atragerea investițiilor, Dan Moraru, și șeful Direcției învățământ, tineret și sport, Alexandr Roșca.
✅ În cadrul întâlnirii au fost discutate situația actuală a refugiaților și măsurile de sprijin pentru aceștia, aspecte ce țin de educație, proiecte sociale, ocuparea forței de muncă și altele. Momentul-cheie al întrevederii a fost semnarea unui Memorandum de Colaborare.
?️ Semnarea Memorandumului reprezintă baza pentru o colaborare de durată și un pas important în atragerea de noi investiții în sfera socială a municipiului Bălți, orientate spre consolidarea infrastructurii sociale și implementarea programelor de sprijin pentru categoriile vulnerabile ale populației.






















