piața Independenței, 1
08:00 - 17:00
(0231) 2-64-50
  • Русский
  • Primarul a îndemnat bălțenii să ceară socoteală consilierilor municipali pentru inacțiunea lor în Consiliu

    //
    Categories

    Primarul municipiului Bălți a explicat consecințele pentru locuitori în urma boicotării ședinței Consiliului municipal Bălți de către consilierii din partea Partidului Socialiștilor, partidului PAS, Partidului Schimbării și Partidului Comuniștilor.

    „Bălțiul poate rămâne fără o serie de decizii esențiale pentru oraș:

    • Fără Unitatea consolidată de dezvoltare urbană, solicitată de Guvern;
    • Fără finanțare pentru Școala de fotbal pentru copii și pentru Școala Sportivă „B. Petuhov”;
    • Fără reparația grupurilor sanitare din Palatul Municipal de Cultură, frecventat de o mie și jumătate de copii;
    • Fără o soluție pentru angajarea a peste 100 de angajați ai PMC”, a menționat primarul, comentând decizia iresponsabilă a unor consilieri de a se odihni.

    Petkov a anunțat decizia de a convoca următoarea ședință a Consiliului municipal Bălți pe 30 august cu aceeași ordine de zi.

    „Ne vedem aici pe 30 august, indiferent de timpul de afară”, a concluzionat Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov.

    Video: Nord-News

    1 Response

    1. Sergiu

      Eu ii recomand primarului Petkov sa isi ceara scuze ca ignorat legea si a suspendat relatiile de munca cu angajatii(rezervisti) in legatura cu exercitiul de mobilizare pentru a nu plati salariul mediu !!! Va rog, sa va recunoasti greseala daca sunteti barbat si aveti onoare si demnitate…

    Leave a Reply