Primăria municipiului Bălți solicită asociaţiilor de proprietari ai locuinţelor privatizate să asigure salubrizarea teritoriilor gestionate
Viceprimarul municipiului Bălți, Vitalie Balan, a adresat un apel către conducătorii și reprezentanții asociaţiilor de proprietari ai locuinţelor privatizate, solicitând insistent asigurarea salubrizării și cosirea ierbii pe terenurile aferente blocurilor locative aflate în gestiunea acestora.
„Primăria s-a adresat în repetate rânduri cu această solicitare, însă din partea multor asociații nu a urmat nicio reacție. În cazul în care aceste cerințe vor continua să fie ignorate, vom fi nevoiți, prin intermediul organelor abilitate, să aplicăm măsuri de răspundere contravențională”, a subliniat în mesajul său Vitalie Balan.
Autoritățile reamintesc că întreținerea terenurilor adiacente blocurilor locative reprezintă o obligație directă a asociațiilor de proprietari, conform legislației în vigoare. Salubrizarea și cosirea la timp a terenurilor influențează nemijlocit siguranța și confortul locuitorilor orașului.
Primăria municipiului Bălți contează pe o atitudine responsabilă din partea tuturor asociațiilor privind întreținerea teritoriilor gestionate.











