Primăria municipiului Bălți invită la deschiderea expoziției „Madona de la Ordășei”
Primăria municipiului Bălți, în colaborare cu Direcția cultură, invită bălțenii și oaspeții orașului la deschiderea expoziției „Madona de la Ordășei”, unde vor fi prezentate exponate unice din colecția Muzeului de Istorie și Etnografie – descoperiri arheologice rare din regiune.
Deschiderea expoziției va avea loc la data de 19 noiembrie 2025, ora 11:00, în incinta Muzeului de Istorie și Etnografie al municipiului Bălți. Evenimentul este organizat în cadrul proiectului „Digitalizare și inovație pentru promovarea unei descoperiri arheologice rare”. Proiectul este realizat cu sprijinul Centrului Arheologic din Olomouc, CzechAid, Agenției Naționale de Arheologie și Primăriei municipiului Bălți.
Expoziția „Madona de la Ordășei” unește istoria, cultura și tehnologiile inovatoare.
Vă așteptăm la expoziție pentru a descoperi patrimoniul arheologic unic al regiunii!











