Primăria municipiului Bălți invită bălțenii la vernisajul expoziției „Olimpiada – 1980: 45 de ani”
Primăria municipiului Bălți, în colaborare cu Muzeul de Istorie și Etnografie și Asociația Obștească „Societatea Colecționarilor din mun. Bălți”, invită locuitorii municipiului la vernisajul expoziției „Olimpiada – 1980: 45 de ani”, ce va avea loc sâmbătă, 5 iulie 2025, la ora 12:00, în incinta Muzeului de Istorie și Etnografie (str. Ștefan cel Mare, nr. 82).
Expoziția reunește piese valoroase din colecții particulare ale colecționarilor bălțeni, care evocă atmosfera Jocurilor Olimpice de vară din 1980 – un moment de referință păstrat cu grijă și pasiune în memoria obiectelor.
🎫 Vă așteptăm cu drag să redescoperim împreună file din istoria sportivă și culturală a secolului XX!












